Francie: Protizánětlivé léky mohou zhoršovat průběh nemoci COVID-19

Francie: Protizánětlivé léky mohou zhoršovat průběh nemoci COVID-19

Francouzský ministr zdravotnictví oznámil, že lidé by na příznaky koronaviru měli brát spíš paracetamol než brufen. Volně prodejný lék může totiž zhoršit příznaky koronaviru. Zpráva už koluje i po Česku prostřednictvím hlasových zpráv na sociální síti Facebook.

Francouzský ministr zdravotnictví a neurolog Olivier Véran včera tweetoval, že „protizánětlivé nesteroidní léky jako je ibuprofen mohou zhoršovat průběh nemoci COVID-19. V případě horečky je proto lepší brát léky, které obsahují látku paracetamol. Pokud již berete protizánětlivé léky, poraďte se se svým lékařem.“

Podle deníku Le Figaro mohou protizánětlivé léky vyvolat těžký průběh nemoci a nežádoucí účinky i u mladých a jinak zdravých lidí. Informace zatím vychází pouze z pozorování pacientů přijatých na jednotku intenzivní péče ve Francii. Francouzské zdravotní úřady také zdůraznili, že protizánětlivé léky jsou známé jako rizikové pro osoby s infekčními onemocněními, protože mají tendenci snižovat reakci imunitního systému těla.

Potvrdil to i šéf farmakologického oddělení nemocnice v Toulouse Jean-Louis Montastuc. Pro francouzskou rozhlasovou stanici RTL uvedl, že protizánětlivé léky zvyšují při horečce riziko komplikací. Naopak paracetamol snižuje podle francouzského ministerstva zdraví horečku, aniž by potlačil zánět. Maximální denní dávka paracetamolu by neměla překročit 3 gramy denně, přičemž léky by si měl pacient vzít po 6 hodinách.

Francouzi, kteří si chtějí koupit léky na bolest a horečku, musí již od ledna výběr léku konzultovat s lékarníkem. Ten jim má připomenout riziko, které s medikací souvisí. Ve Francii evidují 4469 potvrzených případů a koronaviru v zemi podlehlo 91 lidí. Uzdravilo se jich zatím pouze 12.

Původní článek klikni na text