Devatero zásad přežití soudobé epidemie

Devatero zásad přežití soudobé epidemie

Mortalita lidí ve věkové skupině do 50 let je 0,4 procenta, u lidí starších 60 let už čtyřprocentní. V případě věkové kategorie 80+ dokonce patnáctiprocentní.

I.) Nepodávat ruku

Koronavirus se z člověka na člověka přenáší zejména po přímém kontaktu kapénkovou infekcí. Podání ruky patří mezi nejčastější formy přenosu. Tragédií jsou různé uvítací polibky.

II.) Hygiena rukou

Umývání rukou by mělo být samozřejmostí. Zejména pokud cestujete. Například na letištích, kde se virus přenáší nejčastěji na plastových podnosech, do kterých lidé vkládají osobní věci, než projdou rentgenem. Častým nositelem koronavirů, jsou bankovky, cestovní doklady, oběžníky a jiné hromadně používané věci, například časopisy v čekárnách zdravotnických zařízení, kadeřnictví, nebo psací pera či tužky na poštách, vrátnicích apod. Kdekoliv můžete využít platební kartu, učiňte tak. Pozor na kliky a madla v MHD, frekventovaných budovách u nákupních košů nebo tankovací pistole na palivo. Noste při sobě osobní desinfekční přípravek, popř. jednorázové rukavice.

III.) Používání osobní dezinfekce

Noste s sebou dezinfekční prostředek, ubrousky apod. Hodí se Vám zejména při cestování – i po použití MHD, kdy nemáte možnost si umýt ruce. Dezinfekce by měla obsahovat nejméně 60 % alkoholu a používat by se měla nejméně dvacet sekund ideálně do zaschnutí. Lze zdesinfikovat speciálním přípravkem na bázi rostlinných silic i vzduch v místnosti doma nebo v hotelovém pokoji, automobilu, autobuse, kupé, na pracovišti atp.

IV.) Aktivní budování imunity

Ideální je budovat nejen vlastní silnou imunitu, ale také imunitu našich dětí a ostatních členů rodiny a osob z našeho bezprostředního okolí. Je totiž velmi důležité vydržet co nejvyšší tzv. infekční tlak.  Existují špičkové přípravky na posílení imunity. Důležité jsou IMUNILKY, které představují první komplexní přípravek v ČR na globální posílení imunity a unikátní i velmi účinný Vitamín C Biokomplex 500 s obsahem několika různých typů vitamínu C a s vysokým zastoupením černého rybízu a rakytníku. Dle východní medicíny je v tomto období velmi přínosné také užívat pravý ŽENŠEN nejen kvůli posílení imunity, ale také kvůli psychice a možným depresivním stavům z šíření koronaviru a důsledků jeho působení. Imunitu rovněž podporuje zinek.

Je možné si rovněž osladit život něčím, co dokáže rovněž zabíjet viry a bakterie, a to je med, který ocení především děti.

V.) Kvalitní spánek

Především během hlubokého spánku si tělo vytváří látky, které posilují imunitní systém, čímž pomáhají bojovat proti infekci. Nedostatek spánku učiní člověka zranitelnějším vůči kašli a nachlazení.

VI.) Zásoby léků

Senioři a chroničtí pacienti by se měli ujistit, zda mají dostatečnou zásobu běžně užívaných léků na srdce, cukrovku atd. V Evropě začíná být velký problém u výrobních firem s dostupností surovin z Asie na výrobu léků v důsledku omezení výroby či zastavení obchodu v souvislosti s koronavirem. Firmy nemají z čeho vyrábět – brzy budou v EU ještě větší problémy s dostupností řady léků. Paracetamol a řada dalších léčivých látek je nedostupná již dnes. Farmaceutické velkoobchody výrazně snížily šíři nabízeného sortimentu. Začínají být potíže s dostupností obyčejného vitamínu C.

VII.) Omezení cestování

Nepotřebujete-li někam nutně vyrazit, je nejlepší zůstávat doma. Pokud je to přece jen nutné pak s respirátorem.  Cílem je omezit expozici viru a zabránit jeho šíření v rodině zaměstnání a svém okolí. Vyhýbat se zejména místům, kde se pohybuje velké množství lidí. Pozor na pošty, obchody, pražské Metro a MHD celkově – jedná se o ideální místa k předávání koronavirů.

VIII.) Minimální kontakt s nemocnými

Dalším pravidlem je vyhnout se viditelně nemocným. Nejedná se pouze o nakažené koronavirem, ale i chřipkou či jen běžným nachlazením. Oslabený imunitní systém totiž nákaze podlehne daleko snadněji.

 IX.) Zodpovědné chování

Důležité je dodržování pravidel respirační hygieny. Při kašli a kýchání by si lidé měli zakrývat ústa paží nebo rukávem, nikoli jen dlaní, kterou pak sahají na různé předměty a šíří virus. Při pohybu na veřejných místech, zejména pak v nemocnicích, poliklinikách, MHD, nádražích a letištích aj. akcích s větším množstvím lidí by se měl používat antivirový respirátor třídy FFP3 nebo je vůbec nenavštěvovat. Výborně se virózy šíří ve fitcentrech, tělocvičnách a posilovnách, kde je špatná výměna vzduchu a lidé naplno dýchají.

  1. B 600x337_optimized