Dotaz: Proč používáte SORBOTOL a v jakém množství? Když je škodlivý. na Vašich stránkách jsem poprvé. Produkty Dr. Bojdy mě velmi zaujaly, ale žel mě odrazuje použití sorbitolu, který má nežádoucí účinky. Proč ho používáte a v jakém množství. Děkuji Vám z

Jsme velice potěšeni Vaším zájmem o naše přípravky a děkujeme za zajímavý dotaz, který dosud žádný zákazník neřešil. 

Sorbitol je běžně obsažen v řadě druhů ovoce, nejvíce ho obsahují třešně a hrušky. Tady se tedy nelze ztotožnit s Vaší interpretací sorbitolu jako umělého sladidla. Příroda tuto látku zná a je pro ni běžná. Dokonce i naše lidská těla mají schopnost vyrábět si sorbitol z glukózy. 

V potravinářství má široké spektrum použití. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pekařských výrobků, různých cukrovinek, žvýkaček, zubních past aj. S oblibou se sorbitol používá při výrobě nápojů jako sladidlo k náhradě sacharózy, tj. běžného cukru. Sorbitol je oproti sacharóze asi o třetinu energeticky méně vydatným sladidlem. Chuťově je sladivost sorbitolu asi 60 % sladivosti sacharózy.

Průmyslově lze sorbitol vyrobit ze sacharózy. Nejdřív je nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu. Zde je vedlejším produktem výroby sorbitolu fruktózový sirup. No a glukóza se podrobí redukci jinými slovy hydrogenaci a vznikne sorbitol. Tady vidíte, že glukóza je přírodní cukr a sorbitol který z ní takhle jednoduše vzniká také. 

Sorbitol lze použít jako náhradní sladidlo pro diabetiky, protože má přibližně více než poloviční sladivost než běžný cukr, jak již bylo uvedeno. V našich tělech je přeměňován na fruktosu což je pro diabetiky schůdná varianta. 

V současné době je stále větší zájem ve farmaceutických přípravcích o alkoholy mono a disacharidů, nazývané souhrnně polyoly. Důvodem tohoto zájmu je jejich sladká chuť, nízký obsah kalorií a nekariogenní vlastnosti. Velmi pozitivní je jejich možnost užití diabetiky, neboť v těle významně nezvyšují koncentraci glukózy, inzulínu, nebo kyseliny mléčné na rozdíl od běžných sacharidů, jako je sacharóza, glukóza a laktóza.

V našich tabletách je sorbitol používán jako velmi dobré suché pojivo, které se získává z přírodních zdrojů - (cukr). Také musíme vyjít vstříc mnoha nárokům, které na nás zákazníci a podmínky ve kterých pracujeme kladou. 

Mohli bychom použít jako tabletovací pojivo laktózu, ale první, kdo bude křičet budou vegani a vegetariáni navíc tablety s laktózou se snadno lámou a rozpadají při mechanickém pohybu a my toho hodně distribuujeme přes e-shop kde to musí vydržet tu manipulaci s balíky. Proto musí být naše tablety dostatečně tvrdé, ale nemohou procházet trávicím traktem, aniž by se nerozpustily. Tady využíváme jedné skvělé vlastnosti sorbitolu, a to je jeho hydroskopičnost. Po kontaktu tvrdé tablety s vlhkým prostředím v jícnu a žaludku a po zapití tablety tekutinou dochází díky hydroskopickým vlastnostem sorbitolu k velmi dobré rozpadavosti tablet což ve finále vede k jejich dobrému vstřebávání. Zase při výrobě je hydroskopicita sorbitolu trochu problém, ale ten jsme vyřešili sušením vzduchu pro výrobní prostory. 

Musíme také pamatovat na diabetiky. Pro ně jsou tablety se sorbitolem schůdnou variantou. Další problém, který řešíme je minimalizace přídatných látek. Jelikož naše přípravky vyrábíme zejména z organických materiálů, které mají velké molekuly tak potřebujeme minimální objem pojiv abychom dostali do tablet maximum organických látek a neměli tablety díky velkému množství pojiv tak velké, že by nešly spolknout. 

Samozřejmě je tady i ta toxikologická stránka. Zvýšený obsah sorbitolu v buňkách může způsobovat jejich poškození, např. nadměrný obsah sorbitolu v buňkách očí a nervů souvisí s diabetickou retinopatií (onemocněním sítnice) a neuropatií. Obvykle je ovšem zdrojem tohoto sorbitolu u diabetiků glukóza, respektive nadbytek glukózy, která se metabolizuje přes polyolovou cestu. Samozřejmě se mohou zcela mimořádně vyskytnout lidé, kteří jsou na sorbitol alergičtí, ale to je celkem velká vzácnost. Konzumace velkého množství sorbitolu může obecně způsobovat bolesti břicha, plynatost a mírný až silný průjem. Sorbitol může také ve větších dávkách zhoršovat syndrom dráždivého tračníku event. poruchu vstřebávání fruktózy. Ale tak je to se vším, co užíváme a konzumujeme v nepřiměřeném množství. Jak pravil jeden slavný řecký vědec a myslitel: "Cokoli může býti škodlivé či státi se jedem, pouze velikost dávky, tj. užité množství rozhoduje o tom, zda se tak stane." I obyčejnou vodou lze člověka poškodit nebo ho i zabít. Stačí sníst jednorázově kilo masa a člověk může zemřít, nebo sníst jednorázově 100 gramů soli a člověk zemře. A to přece není důvod k tomu abychom maso či sůl přestali používat.      

Naše tablety obvykle obsahují 100–200 mg sorbitolu (jedna tableta) což není významné množství, které by mohlo způsobovat komplikace. A věřte studoval jsem toxikologii celý život a nikdy bych vědomě do tablet nedal něco co by mohlo člověku uškodit. 

S pozdravem Dr. Karel Bojda tým medicinka.cz

sorbitoů II